A Sargentini-jelentés elfogadásának visszhangja
Az európai sajtó széles körben kommentálta csütörtökön, hogy milyen okok állnak az uniós szerződés 7-es cikke szerinti eljárás Magyarország elleni elindítása mögött és mik lesznek a döntés várható politikai következményei.
A magyar miniszterelnök soha sem volt olyan ember, aki nyugodtan elfogadta volna a vereséget - írta a Financial Timesban megjelent közös cikkében a brit üzleti napilap brüsszeli, strasbourgi és budapesti tudósítója. Írásuk szerint az Európával folytatott pengeváltás nem feltétlenül rontja a magyar miniszterelnök otthoni megítélését, s ez tovább erősítheti támogatottságát a tavasszal esedékes uniós választások előtt.
A Politico című brüsszeli hírportál cikke szerint Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője a 7-es cikk szerinti eljárás Magyarország elleni elindításáról folytatott vitában és a szerdai szavazás során Jean-Claude Junckerhez, a bizottság elnökéhez és Angela Merkel német kancellárhoz maradt lojális. Az Orbánnal kapcsolatos problémája azonban ezzel nem ért véget. Ha el akarja nyerni az Európai Bizottság elnöki székét, a jövő májusban megválasztandó EP-képviselők abszolút többségének támogatására lesz szüksége, az Európai Parlamentben pedig széleskörű szövetség formálódik Orbán Viktor ellen.
A La Libre Belgique brüsszeli lap szerkesztőségi cikke szerint remélhetőleg nem túl késő Európa Magyarország ellen indított támadása, ugyanis az Orbán-kormány 2010-es fennállása óta nem teljesíti az uniós csatlakozási feltételeket. A szerző kiemelte, a szavazás csak azért lehetett sikeres, mert ez a Fidesz politikai pártcsaládja, az Európai Néppárt (EPP) számára is nyilvánvalóvá vált. Aláhúzta, a jelentés elfogadását követően most az uniós tagországok vezetőinek feladata, hogy kimondják: a magyar kormányfő átlépte a vörös vonalat. Hozzátette, hogy minél többen mondják majd ezt ki, annál valószínűbb, hogy meggyőzik a magyarokat arról, hogy országuk nem összeesküvés áldozata, mint azt a kormányuk állítja.
A The Times szerkesztőségi cikke szerint az Európai Parlament (EP) Magyarország elleni büntetőlépése mutatja, mennyire mérgezővé vált az Európán belüli közbeszéd hangneme. A konzervatív brit napilap szerint a Sargentini-jelentés által megfogalmazott kifogások közül sok megalapozott, de ha egy tagországot páriává tesznek, ahelyett, hogy több szinten is kritikai párbeszédet folytatnának vele, az mindig szükségszerűen visszafelé sül el.
Orbán Viktor miniszterelnök most olyan színben tűnhet fel, hogy Brüsszel erőszakoskodásával szemben ő a nemzeti szuverenitás bajnoka - fogalmaz a The Times.
A lap szerint Brüsszel és Berlin az európai szolidaritás nemtelen elárulásának állítja be, hogy Magyarország nem hajlandó elfogadni a kötelező betelepítési kvótákat. Az Európai Unión belüli nyugat-keleti megosztottságot Budapesten - csakúgy, mint Varsóban - olyan konfliktusnak tekintik, amelyben párizsi és berlini önjelölt szabályalkotók állnak szemben a kisebb tagországokkal.
Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének hidat kellett volna vernie a felek között, ehelyett azonban felégette ezt a hidat - áll a The Times vezércikkében.
A La Repubblica című olasz balközép napilap azt írta, a Sargentini-jelentés megszavazásával az EU ellenállt a "szuverenistáknak", az Európai Néppárt pedig Orbán elítélésével saját lelkét akarta megmenteni. Az EPP-n belüli feszültségek azt mutatják, hogy a párt egyre inkább jobboldalra tolódik, a Néppártban bent maradó Orbán pedig egyre jobban "feketévé festi" pártcsaládját.
Az olasz Corriere della Sera szerint a Sargentini-jelentés megszavazása volt az EP első igazán erős és bátor politikai lépése. "Orbán kiközösítésével" egyben az EPP-nek is üzentek: a Néppárt hagyjon fel eddig követett stratégiájával, amellyel Orbánt próbálta "megszelídíteni". A lap úgy vélte, az EPP a "se veled, se nélküled" politikáját követi Orbánnal szemben. Orbán pedig nem szenvedett teljes vereséget, mivel ismételten megmutatta, hogy képes több európai kormányt is befolyásolni például a migráció kérdésében.
A politikai elemzéseket közlő olasz napilap, az Il Foglio csütörtöki cikke szerint Európa nem tud mit kezdeni az "Orbán-problémával", Orbán pedig az Európában zajló választói és politikai forradalom középpontjába állt, "talán azzal a céllal, hogy kicsavarja a néppárti politika karját, és átalakítsa a természetét".
Címlapon közölt írásában a francia konzervatív Le Figaro úgy vélte, az Orbán Viktor ellen bevetett "atomfegyver" nem is olyan régen nagyon valószínűtlennek tűnt az EPP-n belüli erőviszonyok miatt, amelyek azonban megváltoztak. A magyar kormányfő hiába okolja a migránspárti erők összeesküvését a jelentés megszavazásáért, őt elsősorban a migrációs válsággal szemben keményen fellépők, az osztrák Sebastian Kurz vagy a német CSU büntette meg "feltehetően azért, mert túl messzire ment, amikor a feszültség növelését választotta a békésebb gesztusok helyett".
A baloldali Libération szerint a szavazás a 2019-es EP-választás közeledtével a jobboldalon kibontakozott háborúra világított rá. "Első ránézésre az európai jobboldal romokban hever a szavazás után." Két stratégia feszül egymásnak: egyik oldalon azok állnak, akik szerint nyíltan szembe kell fordulni a demagógokkal és a szélsőjobboldallal, a másikon pedig azok, akik szerint a voksok érdekében a szélsőjobboldallal is szövetségeket kell kötni. A valóságban azonban a dolgok összetettebbek, miután az EPP egyelőre nem akarja a Fideszt kizárni, de lehetséges, hogy Orbán magától elmegy, hogy létrehozzon egy új illiberális jobboldali csoportot az EP-ben, jóllehet a francia Joseph Daul pártelnök és a német Manfred Weber frakcióvezető mindent meg fog tenni "e rémálom elkerülésére".
Az El País című spanyol baloldali napilap szerkesztőségi véleménycikke szerint az Európai Parlament "rendkívül súlyos" döntése megmutatta, hogy az unió irányító szervei nem tolerálják az európai projekt belső aláásását. Ám ez csak az első lépést jelenti egy hosszú és bonyolult folyamatban, célja pedig inkább "a lázadó észre térítésének" tűnik, mintsem a szankció tényleges alkalmazásának.
Az újság "jelentősen elhibázottnak" nevezte, hogy a spanyol konzervatív Néppárt (PP) képviselőinek többsége tartózkodott a voksolásnál, hárman pedig a jelentés elfogadása ellen szavaztak. A Pablo Casado vezette PP-nek lett volna lehetősége megmutatni elkötelezettségét a demokratikus értékek Európája mellett, ám ő levegőt juttatott Orbán "autoriter populizmusának", amelyre még Sebastian Kurz osztrák kancellár jobboldali képviselői is nemet mondtak - fejtette ki a cikk.
Hasonló megközelítéssel foglakozott a témával a liberális El Mundo című napilap, aggasztónak nevezve a spanyol néppárti képviselők szavazását. "A populizmus erősödik Európában, mert még a tradicionális pártok is kokettálnak vele" - idézte a cikk konklúzióként Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének szavait a lapnak adott interjújából.
Bár a szavazás történelmi jelentőségű volt, nem valószínű, hogy végül megvonják Magyarország szavazati jogát a Tanácsban - írta a La Razón című jobboldali napilap, megállapítva, hogy ez "egy újabb fejezet a Brüsszel és Magyarország közötti látens konfliktusban".
Viktátor címmel jelentetett meg kommentárt a Vecer című baloldali szlovén napilap, amely szerint hiába szavazta meg az Európai Parlament (EP), hogy indítsanak szankciókat Magyarország ellen, Orbán Viktor még mindig győztes az uniós intézmények elleni háborúban.
A lap szerint a szerdai szavazás eredménye nem lehetett volna más, mert akkor az Európai Néppárt (EPP) bebizonyította volna, hogy a jogállamiság, a demokrácia és a szólásszabadság csak a látszat kedvéért vannak. Az EU konzervatív pártjainak vezetői túl sokáig hagyták figyelmen kívül Orbán Viktor lépéseit. Úgy vélték, jobban tudják őt irányítani, ha tagja marad az EPP-nek, de tévedtek. A magyar miniszterelnöknek eddig sikerült megvalósítania az összes ötletét - írta az újság.
A horvát sajtó egységesen támadja a horvát jobboldali pártokat, köztük a kormányzó Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) EP-képviselőit, amiért azok nem támogatták szerdán a magyar jogállamisági helyzetről szóló különjelentést. A Vecernji List című legolvasottabb napilap vezércikkében arról írt: remélhetőleg Horvátország jól megkéri majd ennek az árát Magyarországtól, majd hosszan fejtegette a Mol-INA-ügyet. Ha politikai, gazdasági, energetikai és infrastrukturális érdekek álltak a háttérben, remélhetőleg a horvát fél most jól fog kereskedni - húzta alá a lap.
A konzervatív Romania Liberában Marius Ghilezan úgy értékeli: a pellengérre állított, de a lengyel vétó védelmét élvező Orbán Viktor csípős leckét adott a "szegényeket és gazdagokat más-más mérce szerint megítélő" Európának abból, hogyan tud egy jó hadvezér győzelemre vinni egy elvesztettnek tűnő csatát, amely a kereszténység és a - brüsszeli bürokraták által támogatott - neomarxisták között dúl. Szerinte a magyar kormányfő másokat megelőzve megtanulta, hogy veszély esetén nem a "világ csendőreinek" karjaiban kell menedéket keresni, hanem rá kell venni őket, hogy a "magyar kotta" szerint játszanak.
A liberális Adevarul véleményrovatában Cristian Unteanu "Ki következik" című írásában úgy vélekedik: a Sargentini-jelentés elfogadása jelzés a V4-eknek, az Európai Néppárt (EPP) tagjainak, a többi pártcsaládon belüli "problémás" tagpártoknak. Szerinte ahogyan az EPP kihátrált a Fidesz mögül, úgy az európai szocialisták is fel fogják áldozni a Romániában kormányzó, az igazságszolgáltatás elleni támadásaival Európában aggodalmat keltő Szociáldemokrata Pártot.
"Az Európai Parlament képviselői elutasították Orbán autokrata szükségleteihez idomított demokrácia mutációját" - írta a liberális pozsonyi Sme főszerkesztője, Beata Balogová, "Európa azt üzente Orbánnak, hogy nem tehet meg mindent" című véleménycikkében.
A Sme kommentárírója, Peter Schutz cikkében úgy vélekedett: a Sargentini jelentés elfogadása vitatható, és kérdéses, hogy felelősségteljes reakció volt-e, mivel visszhangjaként fokozódni fognak az EU és Brüsszel ellenes kirohanások, ami senkinek sem érdeke.
"Egy csata elveszett, de a háború még csak most kezdődik" - írta véleménycikkében a ma7 felvidéki magyar konzervatív hírportál kommentárírója, Kolek Zsolt, aki szerint a Sargentini jelentés elfogadása ugyan politikai kudarc a magyar kormánynak, de a jövő évi EP választások tükrében sokkal inkább egy "hangosra sikerült kezdőlövésnek semmint a háború döntő csatájának tekinthető."
Beszélhet-e egy kormány az egész ország nevében? - ez volt a fő vitatéma az EP-ben Orbán Viktor magyar kormányfő beszéde után - fejtegette jegyzetében a Právo című független, baloldali cseh napilap. Míg Orbán Viktor azt állította, hogy az európai intézmények az egész magyar állam és a magyar nemzet ellen harcolnak, és úgy vélik, hogy a magyaroknál is jobban tudják mire van azoknak szükségük, addig az európai politikusok azt a véleményt hangoztatták, hogy Orbán csak a magyar kormány nevében beszélhet.
"Az ilyen vélemények felnyitják Pandora szelencéjét" - mutat rá az írás szerzője, Jan Keller cseh szociáldemokrata EP-képviselő.
Keller felteszi a kérdést: kivel fognak a jövőben az európai intézmények tárgyalni, ha egy demokratikusan megválasztott kormány elnöke nem eléggé reprezentatív partner számukra.
hírek innen, onnan
98 éves korában elhunyt a második világháború hőse, aki 80 évig hallgatott
Évtizedeken át nem beszélt a történtekről a veterán, aki 98 éves korában hunyt el.
Nagy botrány a Real Madrid meccse előtt, váratlan húzás a kezdőcsapatban + videó
A spanyol rendőrök összecsaptak a francia csapat ultráival. Az OM tábora az egyik legkeményebb szurkolói csoport Európában.
Erő a vízen: a Lamborghini és a Cayago tökéletes Seabob-ot alkotott
Fotók: Lamborghini – Vízionárius technológia találkozik a tiszta teljesítménnyel: A nagy teljesítményű világ két ikonja nemcsak...
Robert Redford sportautójának különleges története van
89 évesen elhunyt Robert Redford, akinek egykori Porsche 904 GTS-e egyszerre volt utcai versenyautó és stílusikon – akárcsak tulajdonosa.
Európába jött a kínai légifotel
A legutóbbi autókiállításon a autómárkák modelljei mellett sokkal érdekesebb dolgokat is lehetett ám látni, ha az ember nem hagyta, hogy...
Lezárták a Kossuth Lajos utcát Hadházy tüntetése miatt – a képviselő újabb demonstrációt jelentett be
A demonstráción szó esett a 2022-es választási vereségről, az ellenzék hibáiról és a propagandáról is. Hadházy szerint fair...
Kormányzati luxusautóból szállt ki Lázár János fia a minisztérium előtt
A felvétel szerint a miniszter fia állami sofőrrel érkezett az épülethez. Lázár szerint mindez jogszerű, de nem tart igényt állami...
Te észreveszed a számot a vibráló ábrán? Sokak nem látják
A többség nem látja a számot a vibráló ábrán. Te észreveszed?
Egy dolog biztosan nem változik a következő F1-szezonban
A közlemény szerint a hatból három állomáson első alkalommal kerül majd sor a rövid, nagyjából 100 kilométeres versenytávú viadalra....
A román ügyészek vádat emeltek az oroszbarát volt elnökjelölt ellen
A román ügyészek kedden bíróság elé állították Calin Georgescut, a tavaly megsemmisített elnökválasztás oroszbarát...
Balhé a szurkolók és a rendőrök között a Real Madrid BL-meccse előtt
Parázs hangulat várható a Real Madrid–Marseille Bajnokok Ligája mérkőzésen. A rendőröknek már be kellett avatkoznia a francia...
Rio Ferdinand: Szomorú így látni a Manchester Unitedet
A Manchester United korábbi kiválósága, Rio Ferdinand elemezte csapatának teljesítményét a Manchester City ellen, valamint aggodalmát...
Sport
Távozhat a Puskás Akadémia vezetőedzője
Lapértesülések szerint a felcsúti klubvezetést elgondolkodtatta a csapat gyengébb teljesítménye.
Súlyos balesetet szenvedett a norvég női kézilabda-válogatott autóbusza
Az olimpiai bajnokcsapat egy csehországi tornára utazott, ott történt meg a baj.
Arne Slot: Ha holnap eladnánk Szoboszlai Dominikot, akkor...
Megtartotta mérkőzés előtti sajtótájékoztatóját Arne Slot, a Liverpool menedzsere. A holland szakember az Atlético Madrid elleni BL-mérkőzésről, valamint Szoboszlai Dominikról is beszélt.
Meghökkentő liverpooli vélemény Szoboszlai és Florian Wirtz kapcsolatáról
A helyi lap szerint a magyar középpályás nem volt képes arra, amire a német igen.
Veszélybe kerülhet az NB I legstabilabb edzőjének állása
Hornyák Zsolt már hat éve, 2019 júliusa óta irányítja a Puskás Akadémia csapatát, amivel már évek óta az NB I […] A Veszélybe kerülhet az NB I legstabilabb edzőjének állása bejegyzés először nb1.hu-én jele
Súlyos döntést hozott Sallai Roland miatt a Galatasaray edzője, 30 millió euró a tét
A török sajtó azt visszhangozza, hogy a magyar futballista miatt váratlan húzásra készül Okan Buruk.
Kiállították a volt Fradi-edzőt, utána teljesen megőrült
Feszült hangulatú városi derbit játszott a Szpartak Moszkva és a Dinamo Moszkva a hétvégén az orosz élvonalban. A 2-2-re végződő […] A Kiállították a volt Fradi-edzőt, utána teljesen megőrült bejegyzés elősz
Visszaszólt Kubatov Gábornak az MLSZ
A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) szerint a Ferencváros elnöke, Kubatov Gábor igazából nem is velük áll vitában.
A Fradi korábbi német légiósa: Itt töltöttem el a legszebb éveimet, szeretem Magyarországot
Marcel Heister pályafutása legjobb szakaszát Ferencvárosban töltötte, s a német-horvát hátvéd ezt egy pillanatig nem leplezi.
A teste nem bírta, 31 évesen visszavonult a világbajnok labdarúgó
A 2018-as viadalon az ő találatával jutott fináléba a válogatott.
Csak egy csoda kell Yamalnak, hogy pályára lépjen a Newcastle ellen
A katalánok sztárja továbbra is sérüléssel bajlódik, és ismét nem edzett
A Honvéddal az élen összefogtak az NB II-es csapatok, ha már az MLSZ kizárja őket
Komoly ellenállás körvonalazódik a másodosztály erődemonstrációjával.
Bulvár
Új nevet suttognak a Tisza Párt mögött, ő emelte fel Magyar Péteréket egy fideszes politikus szerint
Mi vagy ki állhat Magyar Péter és a Tisza Párt villámgyors felemelkedése mögött? Sajátos válasz született erre a kérdésre.
7 ősi szexuális rituálé, amitől a mai emberek megdöbbennek
A történelem során az emberek mindig is tárgyalták és kutatták a szerelem és a szexualitás rejtelmeit, különböző kultúrákban és korszakokban egyaránt. Az egyik legérdekesebb terület, ahol ezek az elemek összefo
Erre ébredtünk: belepiszkált a kormány a választási szabályokba
A friss Magyar Közlönyben megjelent rendelet megváltoztatta a választási költségek és elszámolás szabályait, miközben a választási jegyzőkönyveket és dokumentumokat is módosította.
Ez a legvonzóbb szexpóz a tudomány szerint – férfiak és nők is egyetértenek
Az emberi kapcsolatok komplexitása és az intimitás varázsa már évezredek óta kutatás tárgyát képezik. Érdekes, hogy a szexuális attraktivitás nemcsak a fizikai vonzalomra korlátozódik, hanem pszichológiai tényez
Mindent tagad a budapesti férfi, aki olyan orgiákat szervezett, ahol utólag kellett fizetni a drogért
Potencianövelővel is várta a vevőkörét.
„Ideje kivonni a forgalomból ezt az elmeháborodott f.szt.” – Bayer Zsolt új embert pécézett ki magának
Rövid blogbejegyzéssel jelentkezett a jobboldali publicista, aki ezúttal a volt vezérkari főnökre, Ruszin-Szendi Romuluszra haragudott meg. Fotó: MTI / Illyés Tibor „Épp itt az ideje kivonni a forgalomból ezt az elmeh
A magas vérnyomás igazi hóhérja ez a vörös finomság
Lehet, hogy nem ez a kedvenced, de kutatások bizonyítják, hogy hatékony lehet a magas vérnyomás ellen.
Dobrev Klára reagált Gyurcsány Ferenc félrelépésének kiszivárgására: „Ma este van egy nehéz beszélgetésem a 10 éves kisfiammal”
A DK elnöke azt is írja, hogy bátran „állok a gyerekeim, a családom és a közösségem elé, mert nincs mit rejtegetnem.”
Elengedhetetlen a D-vitamin ősszel, de sokan nem tudják, hogyan kell szedni
Ahogy rövidülnek a nappalok, egyre kevesebb napsütéshez jutunk. A D-vitamin legfontosabb forrása pedig nem más, mint a napfény: a bőrünkben termelődik, amikor közvetlen UVB-sugárzás éri.
Egy többéves szerelmi viszony is szerepet játszott Gyurcsány Ferenc lemondásában - írja a Direkt36
A Direkt36 szerint Gyurcsány Ferencnek viszonya volt a DK egyik munkatársával. A szerelmi viszony egy idő után nyílt titokká vált a párton belül.
Direkt36: Évek óta titkos viszonya volt Gyurcsány Ferencnek, elfogyott körülötte a levegő
A DK egyik munkatársával jött össze.
Sok idősebb autós elveszítheti a jogosítványát - új szabályozás jön az EU-ban
Alaposan átrendezi az új uniós szabályozás a jogosítványokkal kapcsolatos eddigi rendszert. A hazai részletes szabályok még nem ismertek.
blogmorzsák
A vonzalom titkos receptje - ezt keresik a nők
Bár a női ízlés sokféle lehet, van néhány tulajdonság, amelyben szinte minden nő egyetért.
Gyomlálás és Elza az amaránttal játszik
„Akkora égzengéssel és villámlással indult a vasárnap reggel, hogy azt hittem hatalmas vihar...“
Az SCO-ról – Tiencsin után
Nem minden papírsárkány száll magasra, vannak olyanok is, amelyek alacsonyan maradnak.
22+2 akciós kínai kütyü, amiktől újra kisüt a nap!
Ezek olyan kínai kütyük, amiket te is elfogadnál!
A stresszmentes Zöld-foki-szigetek
Fapados járatokkal utazva, egyszerű apartmanokban megszállva is fel lehet fedezni ezt a különleges országot.


- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Díjmentes a visszaút a Győrkőcfesztiválról
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat